Amedi.sk
Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
Časopis Gastroenterológia pre prax – Článok ÚVOD K HLAVNEJ TÉME ČÍSLA: Žlčové cesty

Gastroenterológia pre prax

Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
ISSN:1336–1473

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Predplatné
Gastroenterológia pre prax
Gastroenterológia pre prax
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
Predplatné na rok 2025: 26.00 €
Téma: Téma čísla

ÚVOD K HLAVNEJ TÉME ČÍSLA: Žlčové cesty

A. Vavrečka

Vážení čitatelia,

iste budete so mnou súhlasiť, že choroby žlčníka a žlčových ciest sú pomerne častou príčinou ťažkostí našich pacientov. Je to pochopiteľné, veď cholecystolitiáza má v našej populácii incidenciu 10 – 20 %, pričom 5 – 20 % z nich má kamene aj v žlčových cestách. Môže byť síce asymptomatická (našťastie vo väčšine prípadov), ale vie privodiť aj závažne komplikácie – biliárnou kolikou počínajúc cez ikterus, cholangitídu až po akútnu biliárnu pankreatidídu. Navyše sa mi vidí, že pribúda aj pacientov s ikterom, ktorého príčinou sú malígne nádory, predovšetkým hlavy pankreasu a karcinómy žlčníka a žlčových ciest. Je isté že pri týchto ochoreniach je jedinou kuratívnou liečbou chirurgické odstránenie nádoru. Chirurgická liečba však má význam iba vtedy, ak je nádor resekabilný. Tú hra významnú úlohu predovšetkým včasné stanovenie diagnózy a tiež určenie operability nádoru, ktoré v mnohých prípadoch môže pacientovi ušetriť prakticky zbytočnú operáciu.
Z uvedených dôvodov sa redakčná rada rozhodla v 2. tohtoročnom čísle nášho časopisu zaoberať sa práve touto problematikou. Zvýšenú pozornosť venujeme niektorým chorobám žlčníka a žlčovodov aj preto, že pri viacerých z nich, sa v poslednom období objavili niektoré nové diagnostické a predovšetkým terapeutické metódy, či už endoskopické, alebo chirurgické.
Prvé dva články sú venované benígnym ochoreniam žlčových ciest: choledocholitiáze (najmä z hľadiska možnosti jej endoskopickej liečby) a primárnej sklerotizujúcej cholangitíde, ktorá však až tak celkom benigným ochorením nie je, pretože je nevyliečiteľná a navyše v 10 – 15 % dochádza k vzniku cholangiokarcinómu, ktorý je v teréne striktúr ťažko diagnostikovateľný. Tretí článok o perorálnej cholangioskopii, ktorá sa vďaka technickým zlepšeniam v poslednom období uplatňuje čoraz viac v liečbe veľkorozmerovej choledocholitiázy, ktorá sa nedá odstrániť klasickou ERCP a súčasne prináša možnosti spresnenia diagnosticky tzv. indeterminovaných striktúr žlčových ciest (teda rozlíšenia benígnych a malígnych striktúr). Je potešiteľné, že už aj na Slovenskú sú tri pracoviská, ktoré majú perorálnu cholangioskopiu k dispozícii.
Ďalšie dva články sú o malígnych ochoreniach žlčníka a žlčových ciest – teda o karcinóme žlčníka a cholangiokarcinóme. Článok o karcinóme žlčníka poukazuje okrem iného na to, že pacienti s týmto ochorením sú, bohužiaľ, v čase stanovenia diagnózy už často neresekabilní. Článok o cholangiokarcinómoch zdôrazňuje problematiku diagnostiky aj liečby predovšetkým hilových zhubných nádorov (tzv. Klatskinových tumorov). Ani tu už operačná liečba často nie je možná (metastázy, prerastanie do ciev atď.) a do úvahy prichádzajú drenáže, ktoré sú síce vysokopaliatívnou liečbou, ale vedú k poklesu bilirubínu (možnosť chemoterapie), odstraňujú pruritus aj bolesti, čím rozhodne aspoň zlepšujú kvalitu posledných dní života u týchto pacientov. Dnes sa vo väčšine prípadov preferujú endoskopické drenáže (ERCP drenáže), nie vždy je to však možné – vtedy prichádza do úvahy perkutánna transhepatálna drenáž a práve o nej je posledný článok.

Vážení čitatelia, dúfam, že vám všetkým ponúknuté články prinesú nielen uspokojenie, ale vás aj obohatia o niektoré nové poznatky. Ak to tak bude, všetkých autorov nás to poteší.

Váš  A. Vavrečka

Ročník 2017  Témy časopisu Gastroenterológia pre prax 1 / 2017

Téma čísla

Prehľadové práce

Nie sú dostupné žiadne voľne dostupné články

PREDSEDA
prof. MUDr. Rudolf Hyrdel, CSc.

ČLENOVIA
prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc.
doc. MUDr. Jiří Dolina, Ph.D.
MUDr. Martin Ďuriček, PhD.
prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
doc. MUDr. Martin Huorka, CSc.
doc. MUDr. Soňa Kiňová, PhD.
doc. MUDr. Peter Makovník, CSc.
doc. MUDr. Juraj Miklušica, PhD.
MUDr. Juraj Májek, PhD.
prof. MUDr. Peter Mlkvý, CSc.
MUDr. Barbora Norek, PhD.
prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc.
MUDr. Boris Pekárek, PhD.
doc. MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD.
MUDr. Renata Szépeová, PhD.
MUDr. Tomáš Šálek
doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.
prof. MUDr. Anton Vavrečka, CSc.
doc. MUDr. Eduard Veseliny, PhD.
MUDr. Jozef Záň, Ph.D.
doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD.

ODBORNÁ KOREKTÚRA
doc. MUDr. Soňa Kiňová, PhD.

GARANT AD TESTOV
MUDr. Juraj Májek, PhD.

REDAKTORKA
Ing. Danica Paulenová
e-mail: paulenova@amedi.sk

GRAFICKÁ ÚPRAVA
Ing. Lukrecia Schiller
e-mail: dtp@amedi.sk

MANAŽÉR MARKETINGU, INZERCIE A PODUJATÍ
Ing. Dana Chodasová
mobil: 0904 272 258

e-mail: chodasova@amedi.sk

EKONOMIKA A PREDPLATNÉ
Ing. Martina Ďurčovič
mobil: 0911 117 949
e-mail: durcovic@amedi.sk

JAZYKOVÁ KOREKTÚRA
Mgr. Eva Doktorová

KOREKTÚRA ANGLICKÝCH TEXTOV
Ing. Janka Bábelová, PhD.

 

 

 

 

RUBRIKY

Prehľadové práce
Najnovšie poznatky o etiológii, patogenéze, diagnostike a terapii chorôb a skupín ochorení. Maximálny rozsah je 8 strán (veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5) s najviac šiestimi obrázkami (grafmi). Článok píšte s dôrazom na jeho praktické využitie gastro-enterológmi a špecialistami z iných odborov, zaujímajúcich sa o gastroenterológiu.

Kazuistika
Maximálny rozsah je 7 strán. Členenie: súhrn, úvod, vlastný prípad, diskusia, záver, literatúra.

Algoritmy diagnostiky a terapie
Diagnostika a terapia spracovaná v tabuľkách a schémach, s minimom textu, s dôrazom na stručnosť a prehľadnosť.

Referáty z literatúry
Zaujímavosti zo zahraničnej tlače, novinky v oblasti diagnostiky, terapie a iné odborné informácie, v maximálnom rozsahu 2 strany.

Rôzne
Reakcie na články, informácie o odborných akciách, nové knihy, recenzie, správy z konferencií, pozvánky a iné.

Abstrakty
Slovensky alebo česky písaný abstrakt z vedeckej práce uverejnenej u nás alebo v zahraničí, nie staršej ako 1 rok. Rozsah max. 1 strana. Uveďte názov práce v slovenčine/češtine, autorov, pracovisko, ďalej názov práce v angličtine s úplnou citáciou. Vhodné je vysvetliť základné pojmy.

SPRACOVANIE RUKOPISU

Príspevok píšte na počítači v niektorom z bežných textových editorov.
- píšte na celú šírku riadkov (nepoužívajte ENTER na konci riadkov)
- neupravujte text do stĺpcov - nezalamujte, tabuľky umiestnite na záver práce
- rozlišujte dôsledne čísla 1, 0 a písmená l, O
- zátvorky sú vždy okrúhle ( )
- skratky vždy vysvetlite pri ich prvom použití

NÁLEŽITOSTI RUKOPISU

1. Výstižný názov práce, mená a priezviská všetkých autorov vrátane titulov, pracoviská autorov. Adresa prvého autora vrátane čísla telefónu, faxu a e-mailovej adresy.
2. Súhrn - stručné zhrnutie obsahu príspevku v rozsahu maximálne 10 riadkov (len pri prehľadových prácach a kazuistikách). Píšte v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla (zjednotiť podľa typu článku).
3. Kľúčové slová - v rozsahu 3-6 (len pri prehľadových prácach a kazuistikách).
4. Anglický preklad: názov práce, súhrn, kľúčové slová (len pri prehľadových prácach a kazuistikách)
5. Vlastný text
Ak vkladáte do dokumentu obrázky, pošlite tiež ich originálne súbory vo formáte „.jpg“, grafy vytvárajte v programe Excel a posielajte ich originálne súbory. Pri posielaní fotodokumentácie poštou posielajte, prosím, len kvalitné originály. Každú predlohu označte číslom, pod ktorým je zmienená v texte. Text píšte v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla (zjednotiť podľa typu článku).
6. Literatúra
Citácie sú očíslované chronologicky boldom, odkazy v texte sú uvádzané číslom citácie v okrúhlych zátvorkách. Uveďte maximálne 20 citácií.

Príklady citácií:
1. VaughanTL, Davis S, Kristal A, et al. Obesity, alcohol and tobacco risk factors for cancers of esophagus and gastric cardia: adenocarcinoma versus squamous cell carcinoma Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 1995; 4, 85–92.
2. Gao YT, McLaughlin JT, Gridley T, et al. Risk factors for esophageal cancer in Shanghai, China. Role of diet and nutrients. Int J Cancer 1994; 58, 197–202.
3. Shaheen NJ, Crosby NA, Bozymski EM, et al. Is there publication bias in the reporting cancer risk in Barrett´ esophagus? Gastroenterology 2000; 119: 333–338.

V citáciách za krstnými menami nie sú bodky. Za autormi nie je dvojbodka, ale bodka. Za rokom vydania je bodkočiarka, pred stranami je dvojbodka. Ak je autor jeden, dvaja alebo traja - treba uviesť všetkých. Pri viacerých ako troch autoroch uviesť prvých troch a „et al“, v slovenských a českých citáciách „a spol.“.

Kvôli uverejňovaniu autodidaktických testov je potrebné k Vášmu prehľadnému článku dodať 4 otázky a k nim po 4 odpovede s vyznačením jednej správnej odpovede, napr.:

Vznik čiernych pigmentových kameňov je zviazaný s:
a. akútnou hemolýzou
b. chronickou hemolýzou
c. hyperkalcémiou
d. hyperlipoproteinémiou

Redakcia si vyhradzuje právo robiť drobné štylistické úpravy rukopisu. V prípade potreby skrátenia rukopisu bude vyžiadaný súhlas autora. Všetky články sú dvojstupňovo recenzované.

Všetky uverejnené príspevky sú honorované.

Vzhľadom k praktickému zameraniu časopisu Vás prosíme, aby bol príspevok napísaný zrozumiteľne, s dôrazom na praktické využitie podaných informácií v ambulantnej praxi gastroenterológov a príbuzných špecializácií.

Príspevky posielajte e-mailom na adresu: paulenova@amedi.sk

 

4x ročne
ISSN:1336–1473

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Predplatné
Gastroenterológia pre prax
Gastroenterológia pre prax
Recenzovaný, postgraduálne zameraný odborný lekársky časopis
4x ročne
Predplatné na rok 2025: 26.00 €