Amedi.sk
Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naša web stránka
je určená iba pre odbornú lekársku verejnosť.
Časopis Suplementy – Článok Postavenie PSG vyšetrenia v rámci diferenciálnej diagnostiky spánkových porúch rôznej etiológie

Suplementy

Ide o prílohy k časopisom vydaných v A-medi management s.r.o. (nedá sa objednať samostatne)

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.

Téma: DIAGNOSTIKA A TERAPIA V PEDIATRII XVII.

Postavenie PSG vyšetrenia v rámci diferenciálnej diagnostiky spánkových porúch rôznej etiológie

Veronika Kučeravá, Peter Ďurdík, Matúš Igaz, Peter Bánovčin

Pediatrická spánková medicína je komplexná, dynamická a multidisciplinárna oblasť. V poslednom desaťročí došlo v tejto oblasti k výraznej expanzii vedeckých poznatkov s postupnou aplikáciou do klinickej praxe, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je polysomnografické vyšetrenie (PSG). PSG sa uplatňuje pri diagnostike širokého spektra ochorení, je indikovaná rôznymi špecialistami, najčastejšie pneumológmi, neurológmi, ORL lekármi a psychiatrami. Indikácie možno v princípe rozdeliť do dvoch základných skupín, a to na respiračné a nonrespiračné.
V prípade respiračných porúch asociovaných so spánkom je realizácia PSG vyšetrenia zlatým štandardom diagnostiky a ďalšieho manažmentu. Z tejto kategórie ochorení ide predovšetkým o obštrukčné spánkové apnoe, ktoré je u detí najčastejšou diagnózou. K iným indikáciám patrí napríklad podozrenie na hypoventilačné syndrómy najčastejšie pri neuromuskulárnych ochoreniach alebo deformitách hrudnej steny, alebo extrémne raritný kongenitálny alveolárny hypoventilačný syndróm, známy ako Ondinina kliatba. Takisto je PSG indikovaná u dojčiat pri podozrení na primárne centrálne spánkové apnoe alebo ALTE príhody v anamnéze. Okrem diagnostického prínosu má PSG uplatnenie pri titrácii liečby pozitívnym pretlakom v dýchacích cestách a taktiež pri zhodnotení efektu zvolenej terapeutickej intervencie z dlhodobého hľadiska. Vždy je teda plne indikované kontrolné vyšetrenie po jej realizácii.
V prípade tzv. nonrespiračných indikácií je PSG vyšetrenie využiteľné v rámci diagnostiky atypických parasomnií alebo parasomnií s potenciálnym rizikom úrazu dieťaťa. PSG vo všeobecnosti nie je potrebné na potvrdenie diagnózy u detí s typickými parasomniami alebo potvrdenie epilepsie súvisiacej so spánkom. PSG však môže byť užitočné na odlíšenie atypických prípadov nočného správania od nočných záchvatov alebo na identifikáciu porúch dýchania, resp. iných porúch vyskytujúcich sa počas spánku, prispievajúcich k častým parasomniám, enuréze alebo ovplyvňujúcich kontrolu záchvatov. U pacientov trpiacich nekontrolovanou epilepsiou by sa vždy mali zvážiť problémy spánkovej etiológie. K podskupine nonrespiračných indikácií môžeme zaradiť aj hypersomnie, u ktorých sa navyše realizuje test mnohopočetnej spánkovej latencie.
Využitie polysomnografie je možné aj u detí s podozrením na pravidelné pohyby končatín v spánku, buď na diagnostiku periodických pohybov dolných končatín, alebo získanie údajov podporujúcich diagnózu syndrómu nepokojných nôh. Naopak, pri poruchách spojených so spánkom, ako je bruxizmus alebo rytmické pohyby v spánku, sa PSG momentálne nepovažuje za prínosné.
Cieľom článku je zhrnúť možné indikácie a výstupy PSG vyšetrenia u detských pacientov, pretože vzhľadom na vysokú frekvenciu výskytu spánkových porúch rôznej etiológie sa s otázkou odoslania dieťaťa na toto vyšetrenie stretne vo svojej klinickej praxi pravdepodobne každý pediater.

CELÝ OBSAH ČLÁNKU JE DOSTUPNÝ IBA PRE PRIHLÁSENÝCH PREDPLATITEĽOV Prihlásiť sa

Ročník 2019  Témy časopisu Suplementy 0 / 2019

DIAGNOSTIKA A TERAPIA V PEDIATRII XVII.

Abstrakty prednášok

REDAKTORKA
Eva Stachová
e-mail: stachova@amedi.sk

GRAFICKÁ ÚPRAVA
Ing. Lukrecia Schiller
e-mail: dtp@amedi.sk

MANAŽÉR MARKETINGU, INZERCIE A PODUJATÍ
Eva Melišová
mobil: 0948 059 239
e-mail: melisova@amedi.sk

EKONOMIKA A PREDPLATNÉ
Ing. Martina Ďurčovič
mobil: 0911 117 949
e-mail: durcovic@amedi.sk

JAZYKOVÁ KOREKTÚRA
Mgr. Eva Doktorová

KOREKTÚRA ANGLICKÝCH TEXTOV
Ing. Janka Bábelová, PhD.

 

RUBRIKY

Prehľadové práce
Najnovšie poznatky o etiológii, patogenéze, diagnostike a terapii chorôb a skupín ochorení. Maximálny rozsah je 7 strán (veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5) s najviac šiestimi obrázkami (grafmi) .V prípade spracovávania obsiahlejšej tematiky je možné po dohode s redakciou rozdeliť príspevok do niekoľkých častí. Článok píše s dôrazom na jeho praktické využitie ambulantnými internistami a praktickými lekármi .

Kazuistika
Maximálny rozsah je 7 strán . Členenie: súhrn, úvod, vlastný prípad, diskusia, záver, literatúra.

Algoritmy diagnostiky a terapie
Diagnostika a terapia spracovaná v tabuľkách a schémach, s minimálnym textom, s dôrazom na stručnosť a prehľadnosť.

Rôzne
Reakcie na prehľadné články, novinky v oblasti diagnostiky, terapie, výsledky štúdií (max. 3 strany), správy z odb. podujatí, abstrakty z vedeckej práce publikovanej v zahraničnej tlači, nie staršej ako 1 rok. Rozsah max. 1 strana . Uveďte názov práce v slovenčine/čestine, autorov, pracovisko, ďalej názov práce v angličtine s úplnou citáciou.



SPRACOVANIE RUKOPISU

Príspevok píšete na počítači v niektorom z bežných textových editorov.
- píšte na celú šírku riadkov (nepoužívajte ENTER na konci riadkov)
- neupravujte text do stĺpcov - nezalamujte, tabuľky umiestnite na záver práce
- rozlišujte dôsledné čísla 1, 0 a písmená l, O
- zátvorky sú vždy okrúhle ( )
- skratky vždy vysvetlite pri prvom použití

NÁLEŽITOSTI

autorov RUKOPISU, názvy všetkých prác, názvy prác 1. autorov. Adresa prvého autora vrátane telefónu, faxu a e-mailovej adresy.
2. Súhrn -stručné zhrnutie obsahu príspevku v rozsahu maximálne 10 riadkov (len pri prehľadových prácach, kazuistikách a Prílohy - Všeobecné lekárstvo). Píste v 1. alebo 3. osobe jednotného alebo množného čísla(zjednotiť podľa typu článku).
3. Kľúčové slová - v rozsahu 3-6 (len pri prehľadových prácach a Prílohy - Všeobecné lekárstvo).
4. Anglický preklad: názov práce, súhrn, kľúčové slová (len pri prehľadových prácach a Prílohy - Všeobecné lekárstvo)
5. Vlastný text
Ak vkladáte obrázky dokumentu, nájdete tiež ich originálne súbory vo formáte „.jpg“, grafy vytvárajte v programe Excel a posielajte ich originálne súbory. Pri posielaní fotodokumentácie poštou posielajte, prosím, len kvalitné originály . Každú predlohu označte číslom, pod ktorým je zmienená v texte. Text píšte v 1. alebo 3. jednotnej osobe alebo množnému čísla (zjednotiť podľa typu článku).
6. Literatúra
Citácie sú očíslované chronologicky odvážne, odkazy v texte sú uvádzané číslo citácie v okrúhlych zátvorkách. Uveďte maximálne 20 citácií.

Príklady citácií:
1. Shaheen NJ, Crosby NA, Bozymski EM, et al. Existuje tendencia publikácií uvádzať riziko rakoviny v Barrettovom pažeráku? Gastroenterology 2000; 119: 333-338.
2. Stenestrand U, Wallentin L. Švédsky register srdcovej intenzívnej starostlivosti (RIKS-HIA): Včasná liečba statínmi po akútnom infarkte myokardu a 1-ročné prežitie. JAMA 2001; 285(4): 430-436.
3. Študijná skupina LIPID. Prevencia kardiovaskulárnych príhod a smrti pravastatínom u pacientov s koronárnou chorobou srdca a v zahraničí v rozsahu počiatočných hladín cholesterolu. N Engl J Med 1998; 339: 1349-1357.
4. Jurkovičová O, Spitzerová H, Cagáň S. Komorové arytmie a náhla srdcová smrť pri akútnom infarkte myokardu. Bratisl Lek Listy1997; 98: 379-389.
5. Osborne BE. Elektrokardiogram potkana. In: Budden R, Detweiler DK, Zbinden G. Elektrokardiogram potkanov vo farmakológii a toxikológii. Oxford: Pergamon Press 1981: 15-27.

V citáciách za krstnými menami nie sú bodky. Za autormi nie je dvojbodka, ale bodka. Za rokom vydania je bodkočiarka, pred stranami je dvojbodka. Ak je autor jeden, dvaja alebo traja - treba uviesť všetkých. Pri viacerých ako troch autoroch uviesť prvých troch a „et al“, v slovenských a českých citáciách „a spol.“.

uverejňovaniu autodidaktických testov je potrebné k Vášmu prehľadnému článku dodať 5 otázok ak nim po 4 odpovediach s vyznačením jednej správnej odpovede, napr.:
Ktorý z nasledujúcich faktorov nesúvisí s rosaceou?
a. genetická predispozícia
b. škandinávsky pôvod
c. propionibacterium acnes
d. endotelový faktor

Redakcia si musela robiť právo robiť drobné štylistické úpravy rukopisu. V prípade potreby skrátenia rukopisu bude potrebný súhlas autora. Všetky články sú dvojstupňovo recenzované.

Všetky uverejnené príspevky sú honorované.

Vzhľadom k praktickému zameraniu časopisu Vás prosíme, aby bol príspevok napísaný zrozumiteľne, s dôrazom na praktické využitie podaných informácií v ambulantnej praxi internistov a praktických lekárov.

Príspevky posielajte e-mailom na adresu: stachova@amedi.sk

 

Časopis je indexovaný v Slovenskej národnej bibliografii, Bibliographia medica Slovaca (BMS) a zaradený do citačnej databázy CiBaMed.
Všetky články sú recenzované.
Vydavateľ nenesie zodpovednosť za údaje a názory autorov jednotlivých článkov či inzerátov.
Články na šedých stranách sú firemnými prezentáciami alebo nerecenzovanými informáciami, za ktorých obsah zodpovedá autor.
Reprodukcia obsahu je povolená len s priamym súhlasom redakcie.